Lamy LED – Światłem przyszłości!

LED- Light Emitting Diodes,Historia powstania:

Przyglądając się historii tradycyjnych żarówek, okazuje się ,że wyższe koszty produkcji diod LED nie są przeszkodą nie do pokonania i jest to tylko kwestia czasu. Proces wypierania świecy i lampionów gazowych przez tradycyjną żarówkę żarową jako główne źródło oświetlenia trwał przecież prawie 70 lat.

Pierwsza żarówka żarowa powstała w 1809 roku za sprawą Humphrey Davy, angielskiego chemika, była on mało praktyczna. Później, kiedy pierwsza prawdziwa żarówka żarowa została stworzona przez Warrena la Rue De w 1820 roku, wykorzystując platynę do produkcji światła, było to zbyt drogie by dla produkcji masowej. Dopiero kiedy Thomas Edison stworzył żarówkę żarową z wykorzystaniem zwęglonych włókien w próżni w 1879 roku, dało to szansę na masową produkcję w przystępnej cenie dla docelowego odbiorcy.

Mimo że za stosunkowo nowe pojęcie diody LED po raz pierwszy pojawiło się już w 1907 roku, kiedy to Henry Joseph Round wykorzystał kawałek silikonu Carbide (SiC) do emisji słabego, żółtego światła. Do kolejnych eksperymentów przeprowadzonych przez Bernharda Guddena i Roberta Wicharda Pohl doszło w Niemczech pod koniec 1920, użyto w nich materiały fosforowe wykonane z siarczku cynku (ZnS) pokrytych następnie miedzią (Cu) które w efekcie emitowały słabe światło. Główną jednak przeszkodę dla uzyskania silniejszego światła stanowił fakt iż było to niemożliwe w temperaturze pokojowej, jedynie zanurzenie w ciekłym azocie (N) dawało optymalne warunki na zwiększoną wydajność.

Wszystko to doprowadziło to do brytyjskich i amerykańskich doświadczeń, w 1950, które wykorzystując Arsenide galu (GaAs) jako substytut siarczku cynku (ZnS) pozwoliło na stworzenie diody LED, która produkowała niewidzialne, podczerwone światło w temperaturze pokojowej. Diody LED natychmiast znalazły zastosowanie w produkcji elektrycznych sensorów. Pierwsze “widmo widzialne” LED, tworzące “czerwone” światło powstało w 1962 roku. Nick Holonyak, Jr (ur. 1928) pracujący dla General Electric Company, który użył galu Arsenide fosforku (GaAsP) w miejsce Arsenide galu (GaAs). Po tym odkryciu bardzo szybko znalazły one zastosowane w produkcji wskaźników świetlnych..CDN